قارچ گانودرما چیه؟

در این مقاله شما با تمام ابعاد قارچ گانودرما آشنا خواهید شد. از تاریخچه این قارچ فوق العاده گرفته تا خواص و نحوه مصرف و بیماری هایی که با گانودرما درمان می شود.

دسترسی سریع به مطالب مقاله

قارچ گانودرما چیست؟

قارچ گانودرما (Ganoderma) یکی از قارچ‌های دارویی به قدمت 2000 سال است که در مناطق گرمسیری و مرطوب می‌روید. خاستگاه اصلی این قارچ چین و ژاپن است و در گذشته فقط طبقه اشراف و اعیان حق استفاده از آن را داشتند و کالای بسیار گران بهایی محسوب می‌شد. چینی‌ها اولین کسانی بودند که به خواص گانودرما پی بردند و از آن در طب سنتی استفاده کردند. بدلیل خواص فوق‌العاده گانودرما، از آن با لقب پادشاه قارچ‌های دارویی یا اکسیر جوانی یاد می‌شود. این قارچ شگفت‌انگیز که در فضای مجازی گاها تحت عنوان گیاه گانودرما معرفی شده است، در واقع جزو گیاهان طبقه‌بندی نمی‌شود و در زمره قارچ‌ها قرار دارد. این قارچ ارزشمند در کشورهای مختلف با نام‌های گوناگونی شناخته می‌شود. در چین آن را به نام لینگ‌ژی (lingzhi)، در کره به اسم یونگ‌زی (Yung Zahi) و در ژاپن به اسم ریشی (reishi) می‌شناسند درحالیکه همگی این اسامی متعلق به یک قارچ یعنی همان گانودرما هستند. واژه «گانودرما» رایج‌ترین نام بکاربرده شده در دنیا برای این قارچ با ارزش است.

 

 

اشکال متفاوت قارچ گانودرما:

در طبیعت بیشتر از 80 گونه متفاوت گانودرما شناسایی شده است که فقط برخی از آن‌ها خواص دارویی و قابلیت مصرف انسانی دارند که بهترین نوع آن «قارچ گانودرما لوسیدم» است که کاربرد درمانی داشته و پرورش داده می‌شود. گانودرما لوسیدم اصل در دو رنگ زرد و قرمز در شرایط کاملا بهداشتی و کنترل شده در سالن‌های مخصوص پرورش داده می‌شود. متاسفانه در فضای مجازی و برخی عطاری‌ها، بعضی قارچ‌های جنگلی مانند (قارچ سم اسب که شباهت ظاهری زیادی با گانودرما دارد) به اسم قارچ گانودرما ارجینال بفروش می‌رسند که در واقع گانودرما نیستند. در عکس پایین انواع متفاوت رنگ‌های گانودرما نشان داده شده است. همانطور که می‌بینید، بیش از 50 درصد گانودرما پرورشی در دنیا، از گونه لوسیدم است و مابقی گونه‌ها در یک تا پنچ درصد، برای مصارف خاص و یا تحقیقات پرورش داده می‌شوند.

 

انواع قارچ گانودرما

مجموعه گانولند (گلدن کینگ سابق) یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گانودرما لوسیدم و قارچ‌های دارویی در ایران است که بالاترین کیفیت گانودرما را در اختیار قارچ دوستان عزیز قرار داده است. جهت خرید گانودرما به فروشگاه سایت مراجعه فرمایید.

 

 

ارزش غذایی گانودرما:

قارچ گانودرما لوسیدم حاوی مقدار قابل توجهی از پروتئین‌های محلول در آب (19.5 گرم به ازای هر 100 گرم قارچ) است. علاوه بر این، 18 نوع آمینو اسید متفاوت در آن یافت شده است که فراوان‌ترین آمینواسید آن لوسین بوده و دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی و موثری می‌باشد.

وجود ویتامین‌های ریبوفلاوین، نیاسین، تیامین و B2 و B6، بتاکاروتن و ویتامین E و D این قارچ را به یک سوپرفود ارزشمند با پتانسیل بالای مواد مغذی تبدیل کرده است.

همچنین گانودرما منبع غنی از آنزیم‌هایی مانند سوپراکسید دیسموتاز، لیزوزیم و آنزیم‌های پروتئینی دیگری است که برای دفاع از بدن در برابر بیماری‌ها و فرآیندهای متابولیک بدن ما ضروری هستند.

 

بر اساس مشخصات غذایی تعریف شده از سمت سازمان غذا دارو آمریکا (FDA) این قارچ دارای پتانسیل بالای مواد دارویی است که تأثیر مثبتی بر مزایای سلامتی آن دارد.

دیگر قارچ های دارویی شامل یک یا تعدادی از عناصر فعال دارویی هستند، اما گانودرما همه انواع این عناصر دارویی را همزمان در غلظت بالا دارد.

 

قارچ دارویی گانودرمـا لوسـیدوم داراي بیش از 400 ماده فعـال زیستی است کـه از مهـم تـرین آنهـا مـی تـوان بـه تـري‌ترپنوئیـدها، پلـی‌سـاکاریدها، نوکلئوتیـدها، اسـترولهـا، اسیدهاي چرب، پروتئین‌ها، پیتیـدها و بسـیاري از مینرال های کمیاب مانند مس، آهن، منگنز، کلسیم، ژرمانیم و… اشاره کرد.

تاکنون بیش از 100 نوع پلی‌ساکارید و 140 نوع تری‌ترپنويید از قارچ گانودرما آن جدا شده است که عامل بیشترین اثرات فیزیولوژیکی مثبت مانند خاصیت ضد توموری، تعدیل کنندگی سیستم ایمنی، تنظیم قند خون و سایر فعالیت ها ضروری بدن هستند.

از مهمترین این پلی ساکاریدها می‌توان به بتوگلوکان‌ها، هتروپلی‌ساکاریدها و گلیکـوپروتئین‌هـا اشـاره کـرد. برخی از مهمترین تری‌ترپنويیدها هم عبارتند از: گانودریک اسـید آلفا و گانولوسـیدیک اسـید. در جدول پایین نام و ساختار مولکولی برخی از مهمترین این عناصر قرار گرفته است.

 

 

خواص گانودرما:

گانودرما برخلاف قارچ شیتاکه، صرفا یک قارچ دارویی است که فقط در درمان بیماری‌ها کاربرد دارد. گانودرما خواص بالایی دارد که مهمترین ویژگی آن خاصیت تقویت کنندگی سیستم ایمنی بدن است. علت مبتلا شدن به بیشتر بیماری‌ها در واقع ضعف یا اختلال در سیستم ایمنی بدن است و گانودرما با رفع این اختلال و افزایش قدرت ایمنی بدن، به درمان بیشتر بیماری‌ها کمک می‌کند. قارچ گانودرما نسبت به سایر قارچ‌های دارویی، بالاترین میزان تنوع و دز مواد دارویی را دارد که همین امر آن را به پادشاه گیاهان دارویی تبدیل کرده است.

همچنین از خواص معروف گانودرما می‌توان به خاصیت آنتی‌اکسیدانی، کاهش التهابات پوستی، خاصیت ضد ویروسی، کاهش کلسترول، تنظیم فشار و قند خون، محافظت از کبد، محافظ از اعصاب و نورون‌ها، رفع بیخوابی، کند‌کردن روند پیری و خواص ضدسرطانی آن اشاره کرد. از حوزه‌های جذاب و پرمخاطب می‌توان به «قارچ گانودرما و زگیل تناسلی»، «گانودرما و دیابت»، «گانودرما و لاغری» و «گانودرما و کبد چرب» اشاره کرد.

( آشنایی بیشتر با خواص گانودرما/ عکس/ لینک به صفحه گانودرما خواص)

 

 

کاربردهای درمانی:

پرکاربردترین علت مصرف دمنوش گانودرما، خاصیت تقویت کنندگی سیستم ایمنی در مبارزه با بیماری‌ زگیل تناسلی ( Hpv ) است. شاید بتوان گفت پر جستجوترین عبارت مربوط به قارچ دارویی گانودرما در گوگل عبارت « گانودرما و زگیل تناسلی» است. همچنین مصرف قارچ گانودرما زمانی که با شیمی درمانی یا پرتودرمانی ترکیب شود، می‌تواند مشکلات سلامتی بیماران سرطانی را بهبود بخشد و اثر ضدسرطانی دارو‌های شیمی درمانی یا پرتودرمانی را تقویت کند.

البته که قارچ دارویی گانودرما بدلیل داشتن تنوع و خلوص بالای مواد دارویی مانند انواع پلی‌ساکارید‌ها و تری‌ترپنوئید‌ها، در درمان بیماری‌های متنوعی کاربرد دارد که در پایین به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 •  دیابت
 •  سرطان
 •  کبد چرب
 •  پسوریازیس
 •  اگزما و آلرژی
 •  اختلال خواب
 •  بیماری ام اس
 •  زگیل تناسلی (hpv)
 •  تبخال تناسلی (hsv)

 

طریقه مصرف گانودرما:

روش های متفاوتی برای مصرف گانودرما پیشنهاد شده است. معمول ترین حالت مصرف گانودرما، بصورت دمنوش است. روزانه به میزان یک قاشق غذاخوری سرپر از پودر قارچ گانودرما (معادل 2 الی 3 گرم) را در یک لیوان آبجوش بمدت 15 دقیقه دم بگذارید و بعد از صاف کردن میل نمایید. اگر زمان کافی برای تهیه دمنوش گانودرما ندارید و یا فراموش می‌کنید هر روز سر ساعت دمنوش خود را آماده کنید، روشهای بهتر و راحت‌تری نیز وجود دارد که می‌توانید مصرف یک هفته خود را یکجا آماده کنید و در یخچال نگهداری کنید. برای آشنایی بیشتر با روش‌های مصرف و آماده سازی گانودرما و دیدن فیلم‌ روش‌های آماده‌سازی دمنوش گانودرما در خانه، به صفحه طریقه مصرف قارچ گانودرما مراجعه کنید

 

بسته‌های گانودرما گانولند (گلدن کینگ سابق) در پاکت‌های طلایی پلمپ شده و به وزن 100 گرم خالص هستند که بسته به هدف مصرف کننده می‌تواند در طی 35 الی حداکثر 50 روز مصرف شود.

 

 

طبع و طعم گانودرما:

قارچ گانودرما طبع سرد و طعم تلخی دارد. می‌توانید جهت طعم خوشایندتر از عسل، نبات، دارچین، زنجبیل، زعفران، هل، گلاب، عرق نعناع و یا سایر دمنوش های گیاهی با طبع گرم، در کنار گانودرما استفاده کنید. بهترین حالت، استفاده از عسل دارویی است.

شاید برایتان سوال باشد که دمنوش گانودرما چه مزه ای دارد. باید گفت طعم و مزه قارچ گانودرما و یا دمنوش آن به تلخی می‌زند. شاید بتوان این تلخی را شبیه به تلخی قهوه دانست. همانطور که بعضی افراد قهوه‌ی بدون شکر را نمی‌توانند تحمل کنند و حتما باید به آن شکر اضافه کنند، گانودرما نیز دقیقا همین حالت را دارد. اکثر مصرف کننده‌های دمنوش گانودرما، آن را با همان طعم اصیل و تلخ خود می‌نوشند. با اینحال اگر نمی‌توانید با تلخی آن کنار بیایید می‌توانید به دلخواه به آن نبات یا هر شیرین کننده دیگر که دوست داشتید اضافه کنید و یا آن را با دمنوش‌های دیگر ترکیب نموده و بعد مصرف کنید. پیشنهاد گانولند اضافه کردن مقداری عسل و دارچین است. برای توضیحات بیشتر بخ صفحه طریقه مصرف گانودرما مراجعه کنید.

این نکته شایان ذکر است که اصلی ترین مواد دارویی گانودرما که تری‌ترپن ها هستند، تلخ مزه هستند. بعبارتی هر چه قارچ گانودرما تلخ‌تر باشد به این معنی است که دز و غلظت مواد دارویی آن بالاتر است و خواص دارویی بیشتری دارد.

 

آیا همه افراد می‌توانند گانودرما مصرف کنند؟

اگر در یک کلام بخوایم پاسخ بدیم باید گفت بله. همه افراد فارغ از سن و جنسیت و یا بیمار بودن یا نبودن، می‌توانند از گانودرما و سایر قارچ های دارویی استفاده کنند اما در برخی افراد بهتر است که بصورت موقت و یا دایمی از گانودرما استفاده نکنند و یا حتما با تجویز و مشورت پزشک اقدام به مصرف نمایید.

بصورت کلی موارد منع مصرف گانودرما شامل افراد زیر می‌شود.

 • کودکان زیر 12 سال
 • بانوان باردار و شیرده
 • افراد با فشار خون پایین دایمی
 • افراد با مشکلات گوارشی شدید
 • افرادی که به تازگی عمل پیوند عضو داشته‌اند
 • افراد مبتلا به بیماری‌های خونی مانند هموفیلی یا تالاسمی

 

طول دوره درمان با گانودرما چقدر است؟

طول دوره درمان در افراد متفاوت است و اینکه چه مدت باید از قارچ گانودرما استفاده کنید تا بهبودی کامل بدست بیاورید، کاملا بستگی به نوع و شدت بیماری دارد بعنوان مثال:

 

 • برای درمان کبد چرب به یک دوره سه تا شش ماهه نیاز دارید.

 

 • در بیماری‌های سخت مانند سرطان، زگیل تناسلی یا ام اس به حداقل یکسال مصرف منظم گانودرما نیاز دارید. در بیماری زگیل تناسلی یا همان اچ پی وی پیشنهاد می‌شود جهت پاکسازی ویروس زگیل تناسلی بصورت دائم و همیشگی، یک دوره دوساله مصرف منظم داشته باشید و از پک‌های زگیل تناسلی استفاده کنید که برای بیماری زگیل‌تناسلی (hpv) دزبندی شده است و حاوی قارچ گانودرما و قارچ شیتاکه می‌باشد. جهت خرید پک زگیل تناسلی به فروشگاه سایت گانولند مراجعه فرمایید.

 

 • برخی بیماری‌ها مانند دیابت یا فشار خون درمان قطعی ندارند بلکه باید کنترل شوند تا از پیشرفت بیماری و عوارض آنها جلوگیری شود. این دسته از افراد می‌توانند بصورت همیشگی از قارچ گانودرما برای کنترل بیماری خود استفاده کنند و بعد از یک دوره درمان کوتاه مدت و موثر با دز بالا، در ادامه جهت ثابت نگه‌داشتن شرایط فیزیولوژکی بدن‌، با دز پایین (1.5 تا 2 گرم در روز)، بصورت مداوم مصرف را ادامه دهند.

 

زمان مناسب برای مصرف گانودرما:

زمان مصرف قارچ دارویی گانودرما کاملا سلیقه‌ای بوده و هر ساعت از شبانه روز می‌توانید دمنوش خود را میل کنید. ما زمان های زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم. برای توضیحات بیشتر به صفحه نحوه مصرف گانودرما مراجعه کنید.

 

 • صبح ناشتا قبل از صبحانه
 • یک ساعت بعد از صبحانه
 • بعنوان دمنوش عصرانه
 • یک ساعت بعد از شام

 

 

تداخلات دارویی گانودرما:

قارچ گانودرما ممکن است با بعضی داروها تداخل داشته باشد. این تداخل دارویی به این معنا نیست که نمی‌توان گانودرما مصرف کرد، بلکه این افراد باید از دزهای پایین استفاده کنند و زیر نظر پزشک باشند. این افراد گانودرما را همزمان با داروهایشان مصرف نکنند و یک وقفه چند ساعته بین مصرف دمنوش گانودرما و داروی خود ایجاد کنند کفایت می‌کند.

برخی از این داروها عبارتند از:

داروهای رقیق کننده خون مانند هپارین، وارفارین

داروهای کاهنده قند خون مانند متفورمین، انسولین و…

داروهای کاهنده فشارخون مانند لوزارتان، والسارتان و…

برای مشاوره رایگان جهت مصرف گانودرما با ما در ارتباط باشید.

 

 

سخن پایانی:

در پاسخ به این سوال که قارچ گانودرما چیست باید گفت گانودرما معروف‌ترین و با ارزش‌ترین قاچ دارویی در دنیاست که هر روزه شاهد کشف خواص جدید و اعجاب‌انگیزی از آن هستیم که در درمان بیماری‌هایی همچون زگیل تناسلی،  کبد چرب، ام‌اس و سرطان و … کاربرد دارد. این امر باعث شده گانودرما محبوبیت خاص و جایگاه ویژه‌ای بین مکمل‌های دارویی پیدا کند.گانولند ارایه دهنده باکیفیت‌ترین قارچ گانودرما اصل با پایین‌ترین قیمت می‌باشد. گانولند با مشاوره رایگان از روز ابتدای مصرف تا انتهای دوره درمان در کنار شماست.

با آرزوی سلامتی برای تمام ایرانیان عزیز

سایر
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
فروشگاه
حساب کاربری من
0 موارد محصول